Aspire Faculty ID #11317 · Topic: CUET 2022 · Just now
CUET 2022

A ball is thrown off the edge of a building at an angle of 60° and with an initial velocity of 5 meters per second. The equation that represents the horizontal distance of the ball x is $x={{\nu}}_0(\cos \theta)t$, where ${{\nu}}_0$ is the initial velocity. $\theta$ is the angle at which it is thrown and $t$ is the time in seconds. About how far will the ball travel in 10 seconds?

Solution

Horizontal Distance of Projectile

A ball is thrown at an angle of 60° with an initial velocity of 5 m/s. Calculate how far it will travel horizontally after 10 seconds.

x = v₀ × cos(θ) × t

Given:
v₀ = 5 m/s
θ = 60° (cos 60° = 0.5)
t = 10 s

x = 5 × 0.5 × 10 = 25 meters

Previous 10 Questions — CUET 2022

Nearest first

Next 10 Questions — CUET 2022

Ascending by ID
Ask Your Question or Put Your Review.

loading...