Shiva gave 40% of his monthly salary to his mother
from the remaining he used 7% for electronic gadgets
and 23% he kept aside for his monthly expenses. The
remaining amount he transferred to his friend’s
account. The sum of the amount he gave to his
mother and he transferred to his friend account was
41000. What was Shiva’s monthly salary?
🎥 Video solution / Text Solution of this question is given below:
Let Shiva's monthly salary be $x$.
He gave $40%$ of his salary to his mother:
Amount to mother $= 40%$ of $x = 0.40x$.
Remaining salary after giving to mother:
$= x - 0.40x = 0.60x$.
From this remaining $0.60x$:
He used $7%$ for electronic gadgets:
Amount for gadgets $= 7%$ of $0.60x = 0.07 \times 0.60x = 0.042x$.
He kept $23%$ for monthly expenses:
Amount for expenses $= 23%$ of $0.60x = 0.23 \times 0.60x = 0.138x$.
Total used from the remaining on gadgets and expenses:
$0.042x + 0.138x = 0.18x$.
So the amount transferred to his friend's account:
$= 0.60x - 0.18x = 0.42x$.
Now, sum of the amount given to his mother and transferred to his friend is given as $41000$:
Amount to mother $+ $ amount to friend $= 0.40x + 0.42x = 0.82x$.
So,
$0.82x = 41000$
$x = \dfrac{41000}{0.82} = 50000$.
Commented May 31, 2023
0 Upvote 0 Downvote Reply
Your reply to this comment: