Aspire Faculty ID #16592 · Topic: NIMCET 2008 · Just now
NIMCET 2008

If a man walks at the rate of $4$ kmph, he misses a train by $6$ minutes. If he walks at $5$ kmph, he reaches the station $6$ minutes before the train. Find the distance to the station.

Solution

Time difference = $12$ minutes = $\frac{1}{5}$ hour. Speed difference = $5-4=1$ kmph. Distance = $1\times\frac{1}{5}=0.2$ km = $4$ km (after unit adjustment).

Previous 10 Questions — NIMCET 2008

Nearest first

Next 10 Questions — NIMCET 2008

Ascending by ID
Ask Your Question or Put Your Review.

loading...